Petra Pilbauerová

SPA - KVA 3:1 - Spartans defeated Energie

.13, Tuesday 18.10.2016
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Novotný – Nedomlel, Čajkovský, Mikuš, Kalina, Gernát, Eminger, Barinka – Ružička, Vrána, Ihnačák – Klimek, J. Hlinka, Forman – Kumstát, Pech, Martin Procházka – Uher, Cingel, Kudrna. Head coach: Jiří Kalous.
Karlovy Vary: Závorka – Harant, Dujsík, Sičák, Tomáš Dvořák, Rohan, Rýgl – T. Rachůnek, Skuhravý, V. Tomeček – Mullane, Tuominen, Mikulík – Kindl, Stloukal, Gorčík – Harkabus, Gríger, Flek. Head coach: Jan Tlačil.
Goals and assists: 15. Kumstát (Pech), 32. Pech (Barinka), 46. Uher (Kudrna) - 20. Mullane (T. Rachůnek). Referees: Hejduk, Hradil – Bláha, Špůr. Penalties: 3:5. Power-play goals: 0:1. Short-handed goals: 0:0. Attendance: 6416. Shots on goal: 36:26. Scoring sequence: 1:0, 1:1, 3:1. Best players of the game: Lukáš Pech - Pat Mullane.
In the postponed match of 12nd round of Tipsport extraleague Energie from Karlovy Vary came to show up. The match was devote for students of secondary schools and opened by birthday congratulation to legendary player of Sparta Jiří Kochta. Sparta was until then the sixth on chart, Energie on the 12nd point. Spartans won thanks goals of Kumstát, Pech and Uher and great actions of Filip Novotný too.

SPA - KOM 5:4 - Tomášek finishes a great turnover

TRI - SPA 2:3 - THREE-POINT VICTORY IN TŘINEC