22.09.2015 - Šárka Kulhánková

SPA - CUR 3:2 - Vítězný vstup do play off

ŠF1, Tuesday 22.9.2015
HC Sparta Praha - ZSC Lions Zurich SPA - CUR
HC Sparta Praha: Pöpperle – Barinka (A), Čajkovský, Mikuš, Polášek, Glenn, Hrbas, Piskáček – Kumstát, Pech, Sabolič - Klimek, Hlinka (C), Netík (A) - Buchtele, Přibyl, Réway - Kudrna, Cingel, Forman - Procházka. Trenér: Josef Jandač.
ZSC Lions Zurich: Flueler - Seger (C), Bergeron, Geering, Soervik, Blidenbacher, P. Baltisberger - Schappi, Trachsler (A), Foucault - Kuenzle, Shannon, Suter - Keller, Matthews, Herzog - Ch. Baltisberger, Cunti, Nilsson - Malgin, Bartschi (A). Trenér: Marc Crawford.
Goals and assists: 10. Buchtele (Réway, Přibyl), 25. Buchtele (Réway, Glenn), 27. Glenn (Sabolič, Pech) – 31. Herzog (Ch. Baltisberger, Matthews), 45. Foucault (Keller, Shannon). Referees: Fraňo, Piechaczek – Brejcha, Suchánek. Penalties: 1:4. Power play goals: 1:0. Attendance: 2 893. Shots on goal: 29:32. Scoring sequence: 3:0, 3:2.