HC Sparta

SPA - MBL 4:3 - Successful 112th anniversary

26., Sunday 6.12.2015
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Pöpperle – Polášek, Švrček, Glenn, Eminger, Mikuš, Hrbas – Buchtele (A), Klimek, Netík (C) - Kudrna, Sabolič, Hamilton - Kumstát (A), Pech, Procházka - Dvořáček, Černoch, Forman. Coach: Josef Jandač.
Mladá Boleslav: Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský (A), Holub, Ovčačík, Kučný – Jarůšek, Výborný (C), Pabiška – Látal, Urban, Pacovský – Hyka, Žejdl, Lenc – Musil, Hruška, Bárta. Coach: František Výborný.
Goals and assists: 18. Sabolič (Hrbas, Pöpperle), 37. Eminger, 42. Kudrna (Sabolič), 56. Kumstát (Pech, Procházka) – 28. Výborný (Trončinský), 41. Jarůšek (Stříteský, Voráček), 42. Urban (Hyka). Referees: Šindler, Svoboda – Jelínek, Pešek. Penalties: 5:6. Power play goals: 2:2. Shorthanded goals: 0:0. Attendance: 7091. Shots on goals: 27:27. Scoring sequence: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3. Best players: Sabolič - Jarůšek.
In the match with Mladá Boleslav Sparta celebrated the anniversary 112 years since the founding of the club. Sparta led twice, but Skaters managed to cope and in the first minute of the third period scored third goal Tomáš Urban. The home team scored after few seconds and score of game was 3-3. Four minutes to the end scored Petr Kumstát and sent Sparta to victory.

SPA - PCE 2:1OT - Pech wins it in overtime

ZLN - SPA 4:1 - Tough loss in Zlín